SPA Rezervasyon Takvimi

SPA Rezervasyon Takvimi

SPA takviminde rezervasyon oluşturma işlemlerinin dışında birçok işlem yapılmaktadır.
1- SPA takvimi ekranında sol üst tab da bulunan ilk alan Misafir Ara alanıdır ve bu alandan rezervasyonu olan misafirler aranarak bulunabilir.
2-İkinci butondan ise tanımlanan departmanları ayrı şekilde yönetebilir ve kontrolünü sağlayabilirsiniz.
3-Üçüncü butondan SPA Takvimini hangi zaman aralığında kullanmak istediğinizi belirleyebilirsiniz.
4-Dördüncü butondan SPA Takvimini Görevli veya Mekan olarak iki ayrı şekilde yönetebilir ve kontrolünü sağlayabilirsiniz.
Şimşek simgesinden Hızlı Rezervasyon kartı açılır ve tanımlanmış üyeler ve otel misafirlerinden seçim yapılarak işlem detayları ile birlikte kayıt edilir.
Kişi simgesinden yeni bir üye kartı açılır. Bu kartta misafirinizin tüm bilgileri girilir, hangi türde bir üyeliği olduğu belirlenir. Dilenirse misafire ait bir fotoğraf eklenebilir. Kart nosu tesis içinde kullanılan üyelik kartlarına ait numaralardır.
İşlemler tabında ise misafire ait tüm işlemler görüntülenmektedir.
Üyelik tabında misafirin üyeliğine ait bilgiler bulunmaktadır. Dilenirse eylemler butonundan üyelik ödemesi alınabilir veya alınan ödemeyi iptal edebilirsiniz.
Adisyon tabında misafire ait tüm adisyonlar görüntülenebilir.
Ek kartlar tabında misafire artı butonu ile ek kart tanımlanır.
Yorumlar tabında ise artı butonu ile misafir tarafından yapılan yorumları yorumlar kısmına, karşılığında verilen cevaplarında cevap kısmına yazabilir. Ayrıca bir puanlama sisteminiz var ise verilen puanı da puan alanına girebilirsiniz.
Artı butonundan hızlı satış ekrana geçebilirsiniz. Bu ekranda sol tarafta daha önce tanımlamış olduğunuz hizmetleri tek tuşla sol tarafta bulunan alana aktarabilir ve satılan işlemleri bir arada görüntüleyebilirsiniz. Hemen altında satışı yapılann işlemlerin ve ürünlerin toplam tutarını görebilir ve istenen döviz türüne göre değiştirebilirsiniz.
Sağ üstte ise satışı yapılan misafirin türüne göre seçim yapılarak bilgilerini doldurduktan sonra satış yapılan departman seçilir.
Sağ altta ise tüm bu satışların ödemesinin belirlendiği alan mevcut, otel misafiri ise misafirin oda hesabına kapatabilirsiniz. Nakit, Kredi Kartı veya Havale yolu ile ödeme alabilirsiniz. Nakit ve Kredi kartı butonu ile parça parça ödeme alabilirsiniz.
Ödenmez hesabına kapatmak için ise ilgili ödenmez kartı seçilerek ödenmez butonuna tıklanır.
Kaydedilen bu hızlı satışlar görselde bulunan oklar simgesi ile yan panelden açılarak rezervasyon takvimine ekleme işlemi yapılabilir.
Açılan bu ekranda eylemler butonundan ödeme alabilir, ödeme iptal edebilir, üye kartını açabilir veya rezervasyonu silebilirsiniz.
Yazdır butonu ile adisyonu yazdırabilirsiniz.
Sepet simgesi ise ürün satışlarınızın istenilen tarih aralığında takibini yapmanızı sağlar. Aynı zamanda bu ekrandan yeni ürün satışı yapılabilir veya ödeme alınabilir.
Eylemler butonundan yeni ürün satışı yapılabilir. Ödeme alma ve iptal etme işlemlerine yine bu menüden ulaşılabilir. İstenirse ürün iptali için ürün silme işlemin yapılabilir.
Açık, ödendi ve hepsi tablarından satışlarının durumlarına göre kontrolü sağlanabilir.
Yazıcı simgesinden satışı yapılan ürünün adisyonuna ulaşabilir ve çıktısı alabilir.
İstenilen tarih aralığı seçilerek raporlama yapılabilir.
Paket satışları ekranı yapılan paket satışlarının kontrol edebileceğiniz, ödeme alabileceğiniz, yeni paket satışı yapabileceğiniz dilenirse paket satışının iptalini yapmanıza yarayan ekrandır.
Bu işlemleri eylemler butonundan gerçekleştirebilirsiniz.
Yazıcı simgesinden ise paketin detayını fiş şeklinde yazdırabilirsiniz.
Ayrıca “Devam Eden” “Bitmiş” ve “Hepsi” tablarından paket satılarının durumlarına göre kontrol sağlanabilir.
Tarih butonu Rezervasyon Takviminin hangi tarihi gösterdiğini göstermektedir. Bu tarihler arasında sağa veya sola okla geçiş yapabilir veya aşağı ok ile tarih kartını açarak dilediğiniz tarihe hızlı geçiş sağlayabilirsiniz.
Dönen ok simgesi ekranınızı yenilemeye yarar. Özellikle yapılan yeni işlemlerden sonra ekranın yenilenmesi gerekmektedir. Bu buton bu amaçla kullanılır.
Sağ ve sol ok simgesi sağ taraftan bir ekran açılmasını sağlar, bu ekran yapılan hızlı satışların ve paket satışların listesidir.
1- Yapılan satışların bekleyen,bitmiş ve hepsini ayrı tablarda kontrol edilmesini sağlar.
2-İstenilen hizmetin adisyonunun yazdırılmasını sağlar.
3-Yapılmış olan ödemeyi iptal eder.
4-Yapılmış olan rezervasyonu silmeye yarar.
Eylemler butonundan ise yine ödeme alıp, iptal edilebilir. Üye kartını açabilir veya rezervasyonu silebilirsiniz.
Yapılmış olan satışı rezervasyon takvimine yerleştirmek için hizmet seçilir ve takvim üzerinden yerleştirilmek istenen alan tıklanarak sürükle bırak işlemi yapılır. Açılan rezervasyon kartı bilgiler doldurulmuş şekilde gelir.
Açılan bu rezervasyon kartında eğer gerekiyor ise mekan ve 2. görevli alanı da doldurulabilir. Yazdır simgesi ile rezervasyonu yazdırabilir veya kağıt simgesi ile istenirse rezervasyon kopyalanabilir. İşlem bittiğinde ise kaydet butonu ile kayıt edilir.
Saat simgesin SPA ‘da çalışan personele izin bilgisi oluşturmak için kullanılır. Açılan forma personelin adı, izin nedeni, tarih ve saati girilir. Tüm gün izinli olacak ise tüm gün izinli tiki aktif olması için işaretlenir. Ekle butonu ile kayıt edilir.
Kart simgesinden SPA da aktif sözleşmesi olan üyelerin kartlarına yükleme yapılır.Açılan bu kartta kart no veya isim ile arama yaparak üye bulunur, tutar, döviz ve ödeme türü belirlendikten sonra kayıt edilir.
Artan bakiye var ise ve üye kalan bakiyesini almak ister ise aynı kart açılır üye bulunur ve iade butonu ile iade işlemi yapılır.
Bu işlemler cash folyo ya yansımaktadır.